Wybierz język:
Czcionka
Kontrast

Rok 2020 Rokiem Pielęgniarki i Położnej

Rok 2020 Rokiem Pielęgniarki i Położnej
wtorek 3 marca, 2020

Rok 2020 został ustanowiony, decyzją Międzynarodowej Rady Pielęgniarek, Rokiem Pielęgniarki i Położnej, ze względu na 200. rocznicę urodzin twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa

Florence Nightingale

Florence (ur. 12 maja 1820 r.) pochodząca z dobrego i zamożnego domu, pokazała silny charakter i postanowiła zostać pielęgniarką. Warto zaznaczyć, że w tamtych czasach warunki pracy pielęgniarki były tak ciężkie, że traktowano je jak karę więzienia i trudniły się tym zawodem głównie kobiety z nizin społecznych.

Mimo odrzucania jej propozycji przez Ministerstwo, żyjąc w czasach wojny i wszechobecnych epidemii śmiertelnych chorób zakaźnych, doprowadziła do poprawy warunków sanitarnych w koszarach i szpitalach.

Najważniejsze osiągnięcia:

ustanowiła zasady szkolenia pielęgniarek

oraz

opracowała kilka projektów reformy wojskowej służby zdrowia

Współczesna opieka pielęgniarska może być nie do poznania względem pracy Florence Nightingale, ale z pewnością byłaby ona dumna z tego, jak daleko zaszedł nasz zawód – powiedziała Donna Kinnair, pełniąca obowiązki dyrektora naczelnego i sekretarza generalnego Royal College of Nursing. Jak dodała, różne kraje i różne systemy opieki zdrowotnej stają naprzeciw wyzwania, jakim jest „niewystarczająca liczba pielęgniarek, brak inwestycji w przyszłe pokolenia lub niewykorzystywanie potencjału personelu pielęgniarskiego w takim stopniu, w jakim można byłoby to zrobić”.

ROK 2020 BĘDZIE DOSKONAŁĄ OKAZJĄ DO PROMOCJI TEGO PIĘKNEGO I SZLACHETNEGO ZAWODU

')