Wybierz język:
Czcionka
Kontrast

Z-ca Komendanta płk d n. med. Robert Włodarski we współpracy z UTP tworzy respiratory!

Z-ca Komendanta płk d n. med. Robert Włodarski we współpracy z UTP tworzy respiratory!
piątek 24 kwietnia, 2020

W bydgoskim Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym zebrała się grupa osób gotowa do zaprojektowania i zbudowania prototypu prostego respiratora ratującego życie chorych na COVID-19. Kierownictwo nad zespołem, w skład którego weszli nie tylko pracownicy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, ale także firmy CIMAT, MEDSEVEN, objął – od dawna związany z inżynierią biomedyczną – prof. Tomasz Topoliński, rektor UTP. Zapewnił on warunki i środki finansowe niezbędne do prowadzenia wszystkich prac projektowych przez uczestników.

Nadzór medyczny nad pracami zespołu objął Zastępca Komendanta 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy – anestezjolog dr n. med. Robert Włodarski. Zajął się koordynowaniem prac związanych ze sformułowaniem założeń i warunków krytycznych, które ze względów bezpieczeństwa pacjenta musi spełniać konstrukcja respiratora. Obecnie nadzoruje ich spełnienie. Przez minione 2 tygodnie zespół pracował bardzo intensywnie, a każdy dzień kończył się wideokonferencją, na której omawiano postęp prac, analizowano i rozwiązywano bieżące problemy. W piątkowy wieczór respirator zaczął wspomagać pracę sztucznego płuca. Niżej krótki film pokazujący pierwsze oddechy respiratora UCM01 – Uniwersytet-CIMAT-MEDEVEN, Medycyna.

Źródło: https://www.utp.edu.pl/pl/uniwersytet/aktualnosci/2204-pierwsze-oddechy-respiratora-ucm-01

Konferencja z udziałem Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego oraz Zastępcy Komendanta 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką
Prezentacja modelu respiratora UCM-01.

')