Wybierz język:
Czcionka
Kontrast

Kolejne osiągnięcia prowadzące do podniesienia bezpieczeństwa personelu medycznego w dobie koronawirusa

Kolejne osiągnięcia prowadzące do podniesienia bezpieczeństwa personelu medycznego w dobie koronawirusa
środa 10 czerwca, 2020

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, po rozmowach z płk. dr. n. med. Robertem Włodarskim, anestezjologiem i zastępcą ds. lecznictwa Komendanta 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy, podjęli się stworzenia śluzy służącej do dezynfekcji personelu medycznego opiekującego się osobami zakażonymi koronawirusem.

Prosta do złożenia instalacja dzieli przestrzeń na dwa pomieszczenia – „czyste” i „brudne”. Oddzielone są one szczelnie zamykanymi drzwiami. Dezynfekcja przeprowadzana jest dwukrotnie – w pomieszczeniu „brudnym” i „czystym”.

Po konsultacjach z mikrobiologiem klinicznym naszego Szpitala dr n. med. Joanną Sierzputowską, obecnie prowadzone są badania, które pozwolą ocenić skuteczność śluzy. Wykonywana jest przy tym analiza mikrobiologiczna powietrza na podstawie najnowszych norm bezpieczeństwa dla oczyszczaczy powietrza.

– Będziemy czekać na informacje zwrotne od lekarzy, co moglibyśmy jeszcze ulepszyć. Już teraz możemy jednak powiedzieć, że skuteczność naszej śluzy jest większa niż w przypadku używanych obecnie w wielu placówkach kurtyn paskowych – podkreśla dr inż. Gustaw Sierzputowski, twórca prototypu śluzy.


Żródła:

naukawpolsce.pap.pl

pwr.edu.pl

wroclaw.tvp.pl

')