Wybierz język:
Czcionka
Kontrast

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego
piątek 14 sierpnia, 2020

Obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej – 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego – jest wyrazem hołdu dla tradycji i dorobku polskiego oręża.


Wątek historyczny

Mija 100 lat od dnia, kiedy na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko – bolszewickiej, jedna z najważniejszych, nie tylko w dziejach Polski, ale i Europy. Bitwa, którą powszechnie zalicza się do tych, które decydowały o losach świata. Męstwo polskich żołnierzy oraz przenikliwość i mądrość ich dowódców zaowocowały zwycięstwem. Pochylając czoła nad bohaterami tamtych dni, pamiętajmy o wielu innych pokoleniach Polaków składających ofiarę krwi w walce o niepodległość i o przetrwanie narodu.

Odezwa: Źródło


Poza podkreśleniem historycznego rodowodu i kultywowaniem tradycji oręża Wojska Polskiego, dzień ten jest przede wszystkim okazją do wyrażenia podziękowań za poświęcenie i trud w służbie na rzecz ochrony niepodległości Państwa, niepodzielności Jego terytorium zapewnieniu bezpieczeństwa i nienaruszalności granic. Stanowi okazję, aby w szczególny sposób wspominać tych, którzy służąc Ojczyźnie, oddali życie daleko od granic.


15 sierpnia jest Świętem całej społeczności wojskowej i z tej okazji kieruję do wszystkich współtowarzyszy służby – oficerów, podoficerów oraz pracowników szpitala serdeczne słowa, pozdrowienia, gratulacji i podziękowania za codzienną żmudną służbę, za wielki trud ustawicznego podnoszenia poziomu wyszkolenia, za gotowość do realizacji nowych zadań i za ciągłe podnoszenie zdolności obronnych naszej Ojczyzny na wyższy poziom.

Komendant 10 WSzKzP w Bydgoszczy

płk dr n. med. Robert SZYCA


')