Wybierz język:
Czcionka
Kontrast

Obchody 102. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Obchody 102. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
wtorek 10 listopada, 2020

Rys historyczny


Data 11 Listopada 1918 r. jest niewątpliwie jedną z najważniejszych, symbolicznych dat w naszej historii. Tego dnia, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita znów pojawiła się na mapach Europy. Marzenia Polaków urodzonych i wychowywanych pod zaborami w końcu się ziściły. Polska była wolna i niepodległa. Nasi przodkowie walkę o wolność i niepodległość Ojczyzny okupili własną krwią, a czasem nawet życiem. Jak pamiętamy w wyniku trzeciego rozbioru w 1795 roku I Rzeczpospolita została całkowicie wymazana z mapy świata, ale nie z serc Polaków, w których wciąż tliła się iskra nadziei o wolnej Polsce.

Nie należy się więc dziwić, że kiedy wybuchła I wojna światowa, w której naprzeciw siebie stanęli zaborcy, w Polaków wstąpiła nowa nadzieja. Po latach niewoli, wiara w spełnienie marzeń o niepodległości na nowo ożyła w sercach i umysłach naszych przodków. Determinacja i wola zwycięstwa połączona z wysiłkiem militarnym i dyplomatycznym w końcu przerodziły się w upragniony sukces.

11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa, a równocześnie rządząca Królestwem Polskim Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległymi wojskami Józefowi Piłsudskiemu – przywódcy, który w owym czasie był dla wielu tysięcy Polaków symbolem niezłomnej walki o wolność. Radość z odzyskanej niepodległości była wielka.

Obchody w palcówce


10 listopada br. wyróżniony personel 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką zebrał się, aby upamiętnić 102. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach sprzed ponad 100 lat jest niewątpliwie silnym bodźcem do jeszcze większego zaangażowania w wykonywanie codziennej misji Szpitala – od dbania o zdrowie po walkę o życie Rodaków. W obecnej sytuacji epidemiologicznej wydźwięk patriotyzmu możemy okazać w postaci wspólnej walki z koronawirusem.

Tegoroczne obchody nie miały jednak tradycyjnej formy apelu dla całej społeczności Szpitala, a odbyły się w wąskim gronie 24 osób wyróżnionych medalami resortowymi Ministra Obrony Narodowej. Odznaczenie „za zasługi dla obronności kraju” jest jednym z ważniejszych odznaczeń w Wojsku Polskim, a według ustawy stanowi uznanie dla osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju.

Powyższemu wydarzeniu towarzyszyło również mianowanie na wyższe stopnie oficerskie:

ppłk Danuty Golinowskiej

oraz

mjr Agnieszki Chołody

Uhonorowanie to jest wyrazem uznania za dotychczasową nienaganną służbę i wzorowe wypełnianie swoich obowiązków.


Wszystkim uhonorowanym serdecznie gratulujemy!')