Wybierz język:
Czcionka
Kontrast

Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia
środa 7 kwietnia, 2021

Światowy Dzień Zdrowia został ustalony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia. Na Światowy Dzień Zdrowia wybrano szczególną datę – rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 r. Wydarzenie rozpoczyna Miesiąc Zdrowia oraz rok działań pod przewodnim tematem.

Głównym przesłaniem tego święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia organizuje zatem międzynarodowe, regionalne i lokalne wydarzenia związane z konkretnym tematem. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie.


W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia zaprasza nas do udziału w nowej kampanii mającej na celu zbudowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata, argumentując to w następujący sposób – Nasz świat jest nierówny.


Jak podkreślił czas pandemii COVID-19, niektórzy ludzie są w stanie żyć zdrowiej i mają lepszy dostęp do usług zdrowotnych niż inni. Na całym świecie niektóre grupy walczą o związanie końca z końcem przy niewielkich dochodach dziennych, mają gorsze warunki mieszkaniowe i wykształcenie, mniejsze możliwości zatrudnienia, doświadczają większej nierówności płci oraz mają niewielki lub żaden dostęp do bezpiecznego środowiska, czystej wody, powietrza, bezpieczeństwa żywnościowego i usług zdrowotnych. Prowadzi to do niepotrzebnego cierpienia, chorób i przedwczesnej śmierci.

Jest to niesprawiedliwe, jednak można temu zapobiec

Dlatego WHO wzywa liderów do zapewnienia każdemu warunków życia i pracy sprzyjających zdrowiu. Jednocześnie wzywa przywódców do monitorowania nierówności zdrowotnych i do zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych. COVID-19 mocno uderzył we wszystkie kraje, ale jego wpływ był najsilniejszy na te społeczności, które miały gorszy dostęp do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej. WHO zobowiązuje się do zapewnienia każdemu i wszędzie prawa do dobrego zdrowia.')