Wybierz język:
Czcionka
Kontrast

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości
środa 10 listopada, 2021

11 Listopada 1918 r. jest niewątpliwie jedną z najważniejszych, symbolicznych dat w naszej historii. To właśnie tego dnia, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita znów pojawiła się na mapach Europy. Marzenia Polaków urodzonych i wychowywanych pod zaborami w końcu się ziściły. Polska była wolna i niepodległa.

Nasi przodkowie walkę o wolność i niepodległość Ojczyzny okupili własną krwią, a czasem nawet życiem. Jak pamiętamy, w wyniku trzeciego rozbioru w 1795 roku I Rzeczpospolita została całkowicie wymazana z mapy świata, ale nie z serc Polaków, w których wciąż tliła się iskra nadziei o wolnej Polsce. Mimo niewoli wszystkie warstwy społeczne trwały uparcie przy polskości, nie godząc się na podporządkowanie obcej władzy i kulturze. Kiedy 11 listopada 1918 r. zakończyła się I Wojna Światowa, a równocześnie rządząca Królestwem Polskim Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległymi wojskami Józefowi Piłsudskiemu – przywódcy, który w owym czasie był dla wielu tysięcy Polaków symbolem niezłomnej walki o wolność. Radość z odzyskanej niepodległości była wielka.

Tak i dziś niech ten niebywały entuzjazm naszych rodaków udzieli się również nam. Zróbmy wszystko aby dzień 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego Polaka. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny, więc manifestujmy swój patriotyzm.


Obchody w 10 WSzKzP SPZOZ w Bydgoszczy:


10 listopada br. społeczność Szpitala, zebrała się na uroczystym apelu aby upamiętnić 103. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach sprzed ponad 100 lat jest niewątpliwie silnym bodźcem do jeszcze większego zaangażowania w wykonywanie codziennej misji Szpitala – od dbania o zdrowie po walkę o życie Rodaków. W obecnej sytuacji epidemiologicznej wydźwięk patriotyzmu możemy okazać w postaci wspólnej walki z koronawirusem. Personel, który szczególnie wyróżnił się swoją postawą został nagrodzony dyplomami oraz dodatkowymi dniami urlopowymi.

Fotorelacja:


')