Wybierz język:
Czcionka
Kontrast

80. rocznica powstania Armii Krajowej

80. rocznica powstania Armii Krajowej
poniedziałek 14 lutego, 2022

14. lutego obchodzimy 80. rocznicę powstania Armii Krajowej. To właśnie tego dnia 1942 roku, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. br. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przemianowaniu Związku Walki Zbrojnej. Ówczesny Komendant gen. dyw. Stefan „Grot” Rowecki od tego czasu dowodził nowo powstałą Armią Krajową działającą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. AK miała za zadanie obronę Polskiego Państwa Podziemnego przed okupacją Niemiec i ZSRR, a także przygotowania do walki na czas powstania.

Największym przedsięwzięciem AK było przeprowadzenie akcji „Burza” oraz doprowadzenie do wybuchu powstania warszawskiego. „Burza” rozpoczęła się na początku stycznia 1944 r. pod koniec okupacji niemieckiej, w obliczu wkroczenia Armii Czerwonej na dawne tereny II Rzeczpospolitej. Powstanie warszawskie nie było zaplanowane jako część planu „Burza”, jednak sytuacja polityczna i militarna oraz zamiary niemieckie wobec Warszawy i jej ludności skłoniły Delegata Rządu na Kraj i dowództwo AK do podjęcia walki o stolicę. Siły Armii Krajowej w Warszawie liczyły 50 tys. żołnierzy, dowodzonych przez ppłk. Antoniego Chruściela „Montera”.

10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Bydgoszczy przyłącza się do słów wygłoszonych przez Prezydenta Andrzeja Dudę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach podczas uroczystości upamiętniających to wydarzenie:

W 80. rocznicę powstania Armii Krajowej składamy hołd jej dowódcom, także wszystkim tym, którzy AK tworzyli, wszystkim naszym bohaterskim żołnierzom, którzy w strasznych latach II wojny światowej nie wahali się, nie bali się, stanęli do walki z wrogiem chociaż Polska była okupowana, chociaż po raz kolejny zniknęła z mapy.”

źródło: www.prezydent.pl
')