Wybierz język:
Czcionka
Kontrast

Gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
piątek 17 czerwca, 2022

14 czerwca w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu miała miejsce gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uroczystość miała na celu wyróżnienie autorów najbardziej wartościowych przedsięwzięć w trzynastu obszarach działalności publicznej, społecznej i gospodarczej za lata 2020 i 2021 prestiżowymi wyróżnieniami.

– To wielka wartość, że w Kujawsko-Pomorskiem potrafimy współdziałać i motywować się do pracy, która owocuje tak wspaniałymi dziełami i inicjatywami. Ich autorami są postaci wielkiego formatu, aktywni, godni naśladowania, rozsławiający nasz region w szerokim świecie. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym dziękuję za codzienną pracę, zaangażowanie i pasję, które służą rozwojowi naszego regionu – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Uhonorowany podczas wydarzenia został Zastępca Komendanta płk dr n. med. Robert Włodarski z zespołem naukowców Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w składzie: prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński (kierownik zespołu), dr inż. Franciszek Bromberek, dr inż. Sylwester Wawrzyniak, mgr inż. Sandra Śmigiel, dr inż. Damian Ledziński, dr inż. Sławomir Bujnowski, mgr inż. Mikołaj Komisarek, inż. Cezary Kolaszewski, inż. Mateusz Skopowski, inż. Mateusz Matysiak, inż. Kacper Bukowski, mgr inż. Maciej Gniadek, mgr inż. Kamil Majewski oraz mgr inż. Mikołaj Astukiewicz z firmy Medseven Sp. z o. o. – za zbudowanie drugiego prototypu pierwszego polskiego respiratora do wentylacji mechanicznej pacjentów z ciężkim zapaleniem płuc spowodowanym infekcją SARS-CoV-2.

Dla przypomnienia:

Dwa lata temu, na początku pandemii, w Politechnice Bydgoskiej podjęto inicjatywę budowy „prostego respiratora” ratującego życie chorym z ciężką niewydolnością płuc wywołaną infekcją koronawirusa SARS-CoV-2. Perspektywa pogłębiającej się epidemii zmotywowała członków zespołu, którzy przez okres wielu tygodni i codziennych wieczornych wideokonferencji omawiali postępy w realizacji prac oraz wspólnie wypracowywali jak najlepsze rozwiązania, które mogłyby udoskonalić respirator. Efektem tych prac był prototyp respiratora CoViVentilUCM01 zaprezentowany 8 maja 2020 roku na konferencji prasowej z udziałem Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr. n. med. Wojciecha Maksymowicza. Prototyp respiratora CoViVentilUCM01 został wyposażony w podstawowe tryby pracy, co umożliwiało ratowanie życia pacjenta z ostrą niewydolnością oddechową, a następnie po odzyskaniu przez pacjenta własnego oddechu, jego wspomaganie. Po blisko półrocznych badaniach i pracach projektowych oraz testach laboratoryjnych obejmujących układ pneumatyczno-mechaniczny, elektronikę i oprogramowanie sterujące respiratorem, a także prace projektowe nad designem, powstał respirator CoViVentilUCM02. Respirator w obecnej wersji – respirator CoViVentilUCM02 – jest wyposażony w tryby wentylacji mechanicznej płuc, które spotykane są w najlepszych terapeutycznych respiratorach szpitalnych dostępnych na świecie. Posiada możliwość wentylacji w sposób inwazyjny i nieinwazyjny. Prototyp respiratora CoViVentilUCM01 powstał z myślą o zastosowaniu go w „oddziałach covidowych” i po zebranych doświadczeniach podczas pracy z pacjentami zarażonymi SARS-CoV-2 leczonymi w 10 WSKzP i Szpitalu Tymczasowym w Ciechocinku. Respirator posiada opracowany wg. projektu płk dr n. med. Roberta Włodarskiego autorski tryb wentylacji połączony z autoanalizą współdziałania pracy aparatu i wentylacji płuc pacjenta, który ma zadanie zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów leczonych w „oddziałach covidowych”. Zupełnie nowatorskim rozwiązaniem jest zdalne sterowanie respiratorem. Programiści wspólnie ze specjalistami inżynierii biomedycznej, mechaniki i elektroniki wprowadzili wiele innowacyjnych rozwiązań do poszczególnych trybów zaimplementowanych w respiratorze na podstawie uwag zbieranych od lekarzy pracujących w „oddziałach covidowych”. Trzeba zauważyć, że respirator CoViVentilUCM02 jest urządzeniem umożliwiającym postępowanie terapeutyczne w oddziale intensywnej terapii z dodatkowym wyposażeniem ułatwiającym kontrolę mechanicznej wentylacji płuc w przypadku zastosowania respiratora poza typowym oddziałem intensywnej terapii.  Jest konstrukcją opracowaną przez polskich autorów z podzespołów dostępnych w kraju. Projekt respiratoraCoViVentilUCM02przeszedł testy na sztucznym płucu ASL 5000, podczas których oceniano poprawność działania wszystkich podzespołów i oprogramowania. Następny etap to bardzo restrykcyjne badania przedkliniczne, kliniczne i badania związane z procedurą uzyskania znaku zgodności CE.

')