Badania w kierunku celiakii i nietolerancji laktozy

Odpowiedni dobór diety to podstawa dobrego samopoczucia.

Możesz w łatwy sposób sobie pomóc!

 

 celiakia                 laktoza

Badania w kierunku nietolerancji laktozy

laktozaCzy po spożyciu mleka i produktów mlecznych odczuwasz dyskomfort jelitowy?

Czy towarzyszą mu przykładowo biegunka, bóle brzucha, wzdęcia czy mdłości?

 

To może być nietolerancja laktozy - najczęstsze zaburzenie pokarmowe w populacji wywoływane brakiem lub obniżeniem aktywności laktazy - enzymu odpowiedzialnego za rozkład laktozy zawartej w diecie, głównie w mleku i niektórych jego przetworach.

Aktywność laktazy jest najwyższa w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Zaczyna ona systematycznie spadać między drugim a piątym rokiem życia. U większości osób aktywność enzymu utrzymuje się w okresie dorosłym, natomiast u części osób stwierdza się nietolerancję laktozy wskutek niedoboru laktazy, spowodowanej predyspozycjami genetycznymi. Nietolerancja laktozy spowodowana tymi zmianami określana jest jako pierwotna nietolerancja laktazy typu dorosłego a predyspozycje do jej wystąpienia są dziedziczone.

Za pomocą testu genetycznego możliwe jest jednoznaczne stwierdzenie predyspozycji genetycznej do pierwotnej nietolerancji laktozy typu dorosłego.

Dlaczego jest to ważne?

Oprócz eliminacji dyskomfortu jelitowego można uchronić się przed rozwojem osteoporozy ponieważ u osób dorosłych z nietolerancją laktozy typu dorosłego stwierdza się zmniejszone przyswajanie wapnia, zwłaszcza w przypadkach niedokwasoty lub przyjmowania leków alkalizujących.

Oferujemy Państwu badanie w celu potwierdzenia lub wykluczenia pierwotnego niedoboru laktazy typu dorosłego.

szczegółowe informacje NIETOLERANCJA LAKTOZY

 

 

Badania w kierunku celiakii

celiakiaCzy możesz bez żadnych ograniczeń spożywać produkty zbożowe?

Czy ich spożyciu towarzyszą nieprzyjemne skutki?

Być może należysz do grupy osób chorych na celiakię…?

 

Celiakia jest jedną z najczęstszych chorób o podłożu genetycznym. W populacji częstość jej występowania szacuje się na 1:100-1:500, co stanowi drugie pod względem częstości, po nietolerancji laktozy, zaburzenie trawienne. Choroba ta może się ujawniać w każdym wieku, jednak najczęściej pierwszy szczyt zachorowań obserwuje się u dzieci do 5-go roku życia oraz w grupie osób między 30-tym a 50-tym rokiem życia. Około 70% zachorowań obserwuje się wśród kobiet.

Celiakia (choroba trzewna) charakteryzuje się zaburzeniami wchłaniania jelitowego spowodowanymi przewlekłym uszkodzeniem błony śluzowej jelita cienkiego wskutek nietolerancji glutenu. Do rozwinięcia choroby dochodzi w wyniku zaniku kosmków jelitowych wskutek spożywania pokarmów zawierających gluten przez osoby z predyspozycjami genetycznymi. Zaburzenia wchłaniania w dłuższym okresie czasu prowadzą do niedoboru składników odżywczych i w konsekwencji powolnego wyniszczania organizmu.

Najskuteczniejszym postępowaniem terapeutycznym jest wczesna diagnoza oraz zalecona dieta bezglutenowa.

Oferujemy Państwu test mający na celu wykrycie najczęstszych przyczyn genetycznych, leżących u podłoża celiakii.

szczegółowe informacje CELIAKIA

 

 

Do wykonania każdego z opisanych badań potrzebne są jedynie 1-2 ml krwi obwodowej oraz wypełniony formularza skierowania na badanie molekularne (dostępnego na stronie internetowej Szpitalaoraz podpisanie zgody na wykonanie badania przez pacjenta.

Czas wykonania badania to 7 do 21 dni roboczych od momentu dostarczenia próbki do Pracowni Genetyki. Wynik badania może być odebrany osobiście lub wysłany na adres wskazany przez zlecającego badanie.

Badanie przeprowadzane jest przez wykwalifikowany personel - diagnostów laboratoryjnych i autoryzowany przez specjalistę z laboratoryjnej genetyki medycznej.

Szczegółowe informacje dotyczące wykonywanych badań są dostępne na stronie internetowej www.10wsk.mil.pl (w zakładce szpital/zakłady kliniczne/zakład patomorfologii/ pracownia genetyki klinicznej) oraz pod numerem telefonu +48 52 378 72 13

You are here: Home Informacje Aktualności Badania w kierunku celiakii i nietolerancji laktozy