Wojskowa Służba Zdrowia należy do najstarszych rodzajów służby w Wojsku Polskim. Udzielanie pomocy medycznej rannym i chorym sięga wczesnego średniowiecza. Władcy oraz wodzowie armii dbali o odpowiednie wyposażenie pomocy medycznej w sprawne, właściwe, ruchome i stałe zaopatrzenie medyczne. Podczas powstań narodowych czy wojen światowych, ta służba miała nieocenioną rolę, ratując tysiące ludzkich istnień. Wojskowa Służba Zdrowia kontynuuje swoją misję, ale w zmienionych warunkach. Staje na straży zdrowia i bezpieczeństwa nie tylko żołnierzy, ale także cywilów, dbając o nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie. Obecnie to nie tylko leczenie ran czy chorób, to także profilaktyka, edukacja i wsparcie w najtrudniejszych chwilach. Postęp wojskowego systemu opieki medycznej trwa nieprzerwanie, a poprzez wsparcie jakie stanowi Departament Wojskowej Służby Zdrowia i ciągłe udoskonalanie jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej, możemy mówić o wysokiej jakości świadczonych usług.

Wojskowa Służba Zdrowia jest ściśle powiązana z cywilną służbą zdrowia, od której działania zależy dobry stan zdrowotny uzupełnień, stan sanitarno-higieniczny środowiska otaczającego wojsko, a w czasie wojny rozwój bazy materiałowej tyłów. Cywilna służba zdrowia w czasie wojny przejmuje do dalszego leczenia rannych i chorych ewakuowanych z zakładów WSZ, a także zajmuje się uzupełnianiem jej kadr. W czasie pokoju organizacja WSZ dostosowana jest przede wszystkim do stacjonarnego systemu pracy.
Obchody Święta Wojskowej Służby Zdrowia są doskonałą okazją do zrobienia podsumowań w zakresie osiągnięć indywidualnych pracowników jak i całych komórek organizacyjnych, jakie stanowią Kliniki, Samodzielne Oddziały Kliniczne czy Zakłady Kliniczne. 7 kwietnia br. mogliśmy wspólnie z gośćmi honorowymi przyjrzeć się rozwojowi 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Bydgoszczy.

Po przywitaniu zebranych gości oraz przemówieniu Komendanta Szpitala płk. dr. n. med. Sławomira Wawrzyniaka, sekretarz Rady Naukowej dr n. med. Joanna Sierzputowska przybliżyła kwestię dorobku naukowo-badawczego naszej placówki.

• lek. Jakub Soboń omówił chirurgiczne przecięcie pochewki nerwu w leczeniu zespołu ucisku nerwu wzrokowego.
• mjr lek. Dariusz Dynarowicz zaprezentował temat wszczepiania słuchowych implantów ślimakowych.
• płk dr n. med. Marcin Miklas oraz kpt. lek. Wojciech Mende przedstawili metodę „one step” w operacyjnym leczeniu zwężenia napletka, z zastosowaniem innowacyjnego urządzenia „CircCurer”.
• por. lek. Jakub Staros w imieniu mjr lek. Filipa Ochapskiego opisał zastosowanie endoprotezy całkowitej stawu ramiennego w leczeniu pacjentów.


Obchody Wojskowej Służby Zdrowia były także doskonałą okazją do uroczystego mianowania żołnierzy szpitala na wyższe stopnie wojskowe:

ppłk. Artura LEWANDOWSKIEGO

mjr. Huberta KASPRZAKA

mjr. Joannę MATYJASZCZYK – SZPOTT


Wyróżnienia za dorobek naukowo-badawczy:
Klinika Neurologii – I miejsce
Klinika Neurochirurgii – II miejsce
Kliniczny Zakład Radiologii Lekarskiej – III miejsce

Wyróżnienia Za dorobek dydaktyczno-organizacyjny:

Klinika Neurologii – I miejsce
Klinka Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej – II miejsce
Klinika Neurochirurgii – III miejsce

Za osiągnięcie najwyższej liczby punktów Impact Factor

płk dr hab. n. o zdrowiu Jacek FURTAK

Komendant Szpitala złożył również gratulacje personelowi z obronionym tytułem doktora, specjalisty oraz magistra w ostatnim roku.

Za wybitne zasługi dokonane w okresie co najmniej 6 lat pełnienia służby wojskowej, w szczególności czyny świadczące o męstwie, ofiarności albo o odwadze, znaczące osiągnięcia szkoleniowe lub dydaktyczne, w dowodzeniu, szkoleniu, pracy wychowawczej, eksploatacji środków technicznych lub uzbrojenia:

Tytułem honorowym „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” III stopnia zostali wyróżnieni:

 płk dr hab. n. o zdrowiu Jacek FURTAK
 płk lek. med. Piotr KAROLAK
 płk mgr Iwona MANOS
 ppłk dr n. med. Marcin JÓŹWIAK
 ppłk mgr piel. Iwona ŻUCZEK
 kpt. mgr piel. Barbara NALIWAJSKA

Za szczególne zaangażowanie na rzecz 10 WSzKzP SPZOZ w Bydgoszczy zostali wyróżnieni:
 płk w st. spocz. dr n. med. Marek GRYZ
 dr n. med. Bartosz KOZŁOWSKI

Wśród innych wyróżnionych znaleźli się także:
• ppłk Agnieszka Chołody – Brązowy Medal za długoletnią służbę
• lek. Waldemar Dudzic – Złoty medal za długoletnią służbę
• lek. Stanisław Kęsy – Złoty medal za długoletnią służbę
• lek. Jerzy Podsiadły – Złoty medal za długoletnią służbę
• kpt. Bartosz Matejak – Gwiazda Iraku
• piel. Małgorzata Strabel – Odznaka honorowa Ministerstwa Zdrowia za zasługi dla ochrony zdrowia

Po części oficjalnej odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej sali operacyjnej wyposażonej w robota chirurgicznego DA Vinci. To wydarzenie symbolizuje dynamiczny rozwój medycyny wojskowej i jej nieustanne dążenie do doskonałości w zakresie precyzji, bezpieczeństwa i skuteczności zabiegów operacyjnych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za możliwość wspólnego celebrowania Święta Wojskowej Służby Zdrowia, nieobecnym natomiast za otrzymane życzenia i podziękowania.


Linki do mediów:


Radio PIK– Roboty na usługach medycyny wojskowej w Bydgoszczy. Szpitalne nowości i wyróżnienia [zdjęcia] – Polskie Radio PiK
Express Bydgoski – https://expressbydgoski.pl/tak-wygladaly-obchody-swieta-wojskowej-sluzby-zdrowia-w-bydgoszczy-zobacz-zdjecia/ar/c1p2-27446239


Certyfikat Akredytacyjny Ministra Zdrowia

Zobacz wszystkie certyfikaty jakości

Kontakt

10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Bydgoszczy

ul. Powstańców Warszawy 5, 85-681 Bydgoszcz

NIP: 554-031-25-10

REGON: 090538318

Deklaracja dostępności

Pełny kontakt