Wojskowa Służba Zdrowia należy do najstarszych rodzajów służby w Wojsku Polskim. Udzielanie pomocy medycznej rannym i chorym sięga wczesnego średniowiecza. Władcy oraz wodzowie armii dbali o odpowiednie wyposażenie pomocy medycznej w sprawne, właściwe, ruchome i stałe zaopatrzenie medyczne. Podczas powstań narodowych czy wojen światowych, ta służba miała nieocenioną rolę, ratując tysiące ludzkich istnień. Wojskowa Służba Zdrowia kontynuuje swoją misję, ale w zmienionych warunkach. Staje na straży zdrowia i bezpieczeństwa nie tylko żołnierzy, ale także cywilów, dbając o nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie. Obecnie to nie tylko leczenie ran czy chorób, to także profilaktyka, edukacja i wsparcie w najtrudniejszych chwilach. Postęp wojskowego systemu opieki medycznej trwa nieprzerwanie, a poprzez wsparcie jakie stanowi Departament Wojskowej Służby Zdrowia i ciągłe udoskonalanie jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej, możemy mówić o wysokiej jakości świadczonych usług.
Wojskowa Służba Zdrowia jest ściśle powiązana z cywilną służbą zdrowia, od której działania zależy dobry stan zdrowotny uzupełnień, stan sanitarno-higieniczny środowiska otaczającego wojsko, a w czasie wojny rozwój bazy materiałowej tyłów. Cywilna służba zdrowia w czasie wojny przejmuje do dalszego leczenia rannych i chorych ewakuowanych z zakładów WSZ, a także zajmuje się uzupełnianiem jej kadr. W czasie pokoju organizacja WSZ dostosowana jest przede wszystkim do stacjonarnego systemu pracy.
Obchody Święta Wojskowej Służby Zdrowia są doskonałą okazją do zrobienia podsumowań w zakresie osiągnięć indywidualnych pracowników jak i całych komórek organizacyjnych, jakie stanowią Kliniki, Samodzielne Oddziały Kliniczne czy Zakłady Kliniczne. 7 kwietnia br. mogliśmy wspólnie z gośćmi honorowymi przyjrzeć się rozwojowi 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Bydgoszczy.






Po przywitaniu zebranych gości oraz przemówieniu Komendanta Szpitala płk. dr. n. med. Sławomira Wawrzyniaka, sekretarz Rady Naukowej dr n. med. Joanna Sierzputowska przybliżyła kwestię dorobku naukowo-badawczego naszej placówki.
• lek. Jakub Soboń omówił chirurgiczne przecięcie pochewki nerwu w leczeniu zespołu ucisku nerwu wzrokowego.
• mjr lek. Dariusz Dynarowicz zaprezentował temat wszczepiania słuchowych implantów ślimakowych.
• płk dr n. med. Marcin Miklas oraz kpt. lek. Wojciech Mende przedstawili metodę „one step” w operacyjnym leczeniu zwężenia napletka, z zastosowaniem innowacyjnego urządzenia „CircCurer”.
• por. lek. Jakub Staros w imieniu mjr lek. Filipa Ochapskiego opisał zastosowanie endoprotezy całkowitej stawu ramiennego w leczeniu pacjentów.






Obchody Wojskowej Służby Zdrowia były także doskonałą okazją do uroczystego mianowania żołnierzy szpitala na wyższe stopnie wojskowe:

ppłk. Artura LEWANDOWSKIEGO

mjr. Huberta KASPRZAKA

mjr. Joannę MATYJASZCZYK – SZPOTT
Wyróżnienia za dorobek naukowo-badawczy:
Klinika Neurologii – I miejsce
Klinika Neurochirurgii – II miejsce
Kliniczny Zakład Radiologii Lekarskiej – III miejsce
Wyróżnienia Za dorobek dydaktyczno-organizacyjny:
Klinika Neurologii – I miejsce
Klinka Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej – II miejsce
Klinika Neurochirurgii – III miejsce
Za osiągnięcie najwyższej liczby punktów Impact Factor
płk dr hab. n. o zdrowiu Jacek FURTAK
Komendant Szpitala złożył również gratulacje personelowi z obronionym tytułem doktora, specjalisty oraz magistra w ostatnim roku.
Za wybitne zasługi dokonane w okresie co najmniej 6 lat pełnienia służby wojskowej, w szczególności czyny świadczące o męstwie, ofiarności albo o odwadze, znaczące osiągnięcia szkoleniowe lub dydaktyczne, w dowodzeniu, szkoleniu, pracy wychowawczej, eksploatacji środków technicznych lub uzbrojenia:
Tytułem honorowym „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” III stopnia zostali wyróżnieni:
płk dr hab. n. o zdrowiu Jacek FURTAK
płk lek. med. Piotr KAROLAK
płk mgr Iwona MANOS
ppłk dr n. med. Marcin JÓŹWIAK
ppłk mgr piel. Iwona ŻUCZEK
kpt. mgr piel. Barbara NALIWAJSKA
Za szczególne zaangażowanie na rzecz 10 WSzKzP SPZOZ w Bydgoszczy zostali wyróżnieni:
płk w st. spocz. dr n. med. Marek GRYZ
dr n. med. Bartosz KOZŁOWSKI












Wśród innych wyróżnionych znaleźli się także:
• ppłk Agnieszka Chołody – Brązowy Medal za długoletnią służbę
• lek. Waldemar Dudzic – Złoty medal za długoletnią służbę
• lek. Stanisław Kęsy – Złoty medal za długoletnią służbę
• lek. Jerzy Podsiadły – Złoty medal za długoletnią służbę
• kpt. Bartosz Matejak – Gwiazda Iraku
• piel. Małgorzata Strabel – Odznaka honorowa Ministerstwa Zdrowia za zasługi dla ochrony zdrowia



Po części oficjalnej odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej sali operacyjnej wyposażonej w robota chirurgicznego DA Vinci. To wydarzenie symbolizuje dynamiczny rozwój medycyny wojskowej i jej nieustanne dążenie do doskonałości w zakresie precyzji, bezpieczeństwa i skuteczności zabiegów operacyjnych.






Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za możliwość wspólnego celebrowania Święta Wojskowej Służby Zdrowia, nieobecnym natomiast za otrzymane życzenia i podziękowania.
Linki do mediów:
Radio PIK– Roboty na usługach medycyny wojskowej w Bydgoszczy. Szpitalne nowości i wyróżnienia [zdjęcia] – Polskie Radio PiK
Express Bydgoski – https://expressbydgoski.pl/tak-wygladaly-obchody-swieta-wojskowej-sluzby-zdrowia-w-bydgoszczy-zobacz-zdjecia/ar/c1p2-27446239
