Zintegrowany Blok Operacyjny


W 1985 roku otworzono w Bydgoszczy 10 WSzKzP SPZOZ. Szpital wówczas nowoczesny, wielospecjalistyczny. Potrzeby zabiegowe zabezpieczał Blok Operacyjny (BO) składający się z 5 sal operacyjnych w głównej części oraz sali septyczno – dyżurnej znajdującej się na poziomie innego piętra, przy Izbie Przyjęć. Przez 20 lat BO w wystarczającym stopniu zabezpieczał potrzeby leczenia operacyjnego przebywających w szpitalu pacjentów. Wzrastające potrzeby operacyjne, nowe rodzaje zabiegów i techniki operacyjnej, ich coraz większa liczba, a przede wszystkim wymogi bezpieczeństwa dla pacjenta i przepisy o zakładach opieki zdrowotnej po reformie w zakresie opieki zdrowotnej zainspirowały Komendę szpitala do działań na rzecz budowy nowego obiektu dla BO.


Efektem jest nowy Zintegrowany Blok Operacyjny (ZBO) pracujący oficjalnie od 13 października 2008 roku po uroczystym otwarciu w obecności przełożonych wojskowych, władz regionalnych, przedstawicieli duchowieństwa. W ZBO zasadniczą część stanowi 10 sal operacyjnych wykorzystywanych przez Klinikę Chirurgii, Klinikę Neurochirurgii, Klinikę Ortopedii i Chirurgii Urazowej Narządu Ruchu, Oddział Kliniczny Kardiochirurgii, Oddział Kliniczny Urologii i Onkologii Urologicznej, i Oddział Kliniczny Ginekologii. Sale operacyjne skonfigurowano w sposób zapewniający najwyższy I stopień czystości pozwalający na wykonanie operacji o najwyższych potrzebach aseptyki jak zabiegi na mózgu, sercu, wszczepiania wszelkiego rodzaju implantów. Sale neurochirurgiczne dysponują tomografem komputerowym do badań śródoperacyjnych. Klimatyzacja, nowoczesne lampy operacyjne wykorzystujące system LED zapewniają odpowiednie warunki czystości, wilgotności, temperatury i oświetlenia w otoczeniu pola operacyjnego. Posiadana aparatura pozwala na wykonywanie operacji wysokospecjalistycznych w szerokim zakresie we wszystkich wymienionych dziedzinach. Szczególnie dynamicznie rozwijamy techniki małoinwazyjne: operacje wideoskopowe w chirurgii jelita grubego i żołądka, pęcherzyka i dróg żółciowych, torakochirurgii, urologii, artroskopii. Ponoszone nakłady finansowe na wyposażenie i stałe podnoszenie kwalifikacji przez personel ZBO zapewniają bezpieczne warunki, komfort i skuteczność leczenia operacyjnego naszych pacjentów.                      

dr n. med. Sebastian Tomaszewski
p. o. Kierownik Zintegorwanego Bloku Operacyjnego
10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SP ZOZ

 

 Sebastian Tomaszewski

mgr Maria Jolanta Napieralska                    
Pielęgniarka Oddziałowa Zintegrowanego Bloku Operacyjnego
10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SP ZOZ

tel. 261 416 188                                                 
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

blok2

 

 

 
Jesteś tutaj: Start Szpital Zintegrowany Blok Operacyjny