Wybierz język:
Czcionka
Kontrast

Oddział Kliniczny Urologii i Onkologii Urologicznej

Oddział Kliniczny Urologii i Onkologii Urologicznej z Pracowniami Diagnostycznymi, Pododdziałem Endoskopii Zabiegowej z Blokiem Operacyjnym oraz Pracownią Laseroterapii jest wysokospecjalistycznym oddziałem, zajmującym się pełnoprofilowym leczeniem operacyjnym schorzeń układu moczowo-płciowego ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych oraz kamicy dróg moczowych u kobiet i mężczyzn.

Zakres i techniki wykonywanych operacji plasują nas wśród tak zwanych „High-volume centers” czyli wysoko wyspecjalizowanych ośrodków wykonujących zaawansowane procedury urologiczne.

Oddział jako jeden z pierwszych zasłynął w kraju z zastosowania laserów w urologii. Jako drudzy w Polsce od 2003 roku posiadaliśmy laser holmowy i jako pierwsi od 2004 roku laser tulowy. Przy ich pomocy wykonaliśmy tysiące małoinwazyjnych zabiegów w leczeniu kamicy układu moczowego oraz łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Obecnie dysponujemy trzema laserami: holmowym, tulowym i diodowym jednak najszersze zastosowanie we współczesnej urologii znajduje laser holmowy.

Od 2010 wykonujemy pełen zakres operacji laparoskopowych, które również jako jedni z pierwszych 10 oddziałów w kraju zaczęliśmy wprowadzać już w 2005 roku.

Naszymi nadrzędnymi celami jest, oprócz zapewnienia oczywistego rezultatu „czystości onkologicznej”, jak największa minimalizacja skutków ubocznych związanych z operacją oraz jak najszybszy powrót naszych pacjentów do pełnej sprawności. To dlatego od wielu lat podążamy za nowymi możliwościami technicznymi oraz szkolimy się w najlepszych ośrodkach urologicznych w kraju i na świecie.

Adres oddziału:

10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ
ul. Powstańców Warszawy 5
85-681 BYDGOSZCZ

Kontakt telefoniczny:

Punkt przyjęć: 261 417 067
Sekretariat Oddziału: 261 417 064
Pielęgniarka Oddziałowa: 261 417 065
Lada pielęgniarek: 261 417 066

Kontakt elektroniczny:

Adres e-mail: urologia@10wsk.mil.pl
Skład personalny

Ordynator Oddziału
Klinicznego Urologii i Onkologii Urologicznej


płk dr n. med. Marcin Miklas

chirurg specjalista urolog, FEBU

Pielęgniarka Oddziałowa
Oddziału Klinicznego Urologii i Onkologii Urologicznej


mgr Aneta Kierzek

spec. pielęgniarstwa chirurgicznego

Pozostały personel:
Starsi Asystenci
lek. Stanisław Kęsy
spec. urolog
lek. Magdalena Waleryś-Czechowska
spec. urolog
kpt. lek. Mariusz Garbacz
spec. urolog
lek. Jan Kostrzewski
spec. urolog
Rezydenci:
kpt. lek. Wojciech Mende
por. lek. Krzysztof Łągwa
lek. Maksym Niewczyk
Zakres działalności
 • Rak pęcherza moczowego– operacje przezcewkowe (bipolarna TURBT, enukleacja „en Block” laserem holmowym) i laparoskopowe radykalne wycięcie pęcherza u mężczyzn i kobiet tzw. cystektomia laparoskopowa,
 • Rak prostatylaparoskopowa prostatektomia radykalna również z zaoszczędzeniem pęczków naczyniowo-nerwowych w celu zaoszczędzenia funkcji seksualnych,
 • Rak nerkilaparoskopowa nefrektomia radykalna lub częściowa resekcja nerki (NSS),w przypadku dużych guzów przekraczających 8 cm operacje wykonujemy metodą klasyczną „na otwarto”,
 • Rak jądra– klasyczna orchidektomia z dostępu pachwinowego,
 • wady wrodzone nerek i moczowodów pod postacią zwężenia połączenia miedniczkowo- moczowodowegolaparoskopowa plastyka sposobem Hynes- Andersona,
 • kamica moczowa – nowoczesne metody minimalnie inwazyjne, które wykonujemy niemal codziennie przy użyciu najnowocześniejszych narzędzi dostępnych obecnie na rynku jak laser holmowy oraz litotryptor ShockPulse z funkcją odsysania pokruszonych fragmentów:
 1. PCNL, mini- PCNL, ultra mini PCNL –przezskórne kruszenie kamieni nerkowych
 2. URSL–ureterorenoskopia czyli przezcewkowa litotrypsja kamieni w moczowodzie
 3. RIRS – giętka ureterorenoskopia służąca do kruszenia przy użyciu lasera holmowego trudno dostępnych kamieni nerkowych na drodze przezcewkowej
 4. Ureterolitotomia laparoskopowa– małoinwazyjne usunięcie dużego kamienia z moczowodu, najczęściej w przypadku kamieni powyżej 15mm
 5. Pielolitotomia laparoskopowa– małoinwazyjne usunięcie kamienia z miedniczki nerkowej
 6. Cystolitotrypsja przezcewkowa– przezcewkowe kruszenie kamieni w pęcherzu moczowym. łagodny przerost prostaty – elektroresekcja przezcewkowa z zastosowaniem nowoczesnej diatermii (TURP), LEP – laserowa enukleacja gruczolaka stercza przy użyciu lasera holmowego
 • ciężkie nietrzymanie moczu u mężczyznoperacja wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej,
 • zwężenia cewki moczowej – klasyczne leczenie endoskopowe czyli uretrotomia optyczna oraz użycie stentów cewkowych,
 • operacje zwężeń moczowodów przy użyciu stentów moczowodowych zakładanych endoskopowo na drodze przecewkowej,
 • inne:

– operacje w obrębie moszny – wodniaki jąder, torbiele najądrzy,

– laparoskopowe operacje żylaków powrózka nasiennego,

– laparoskopowe wycięcie torbieli nerki,

– laparoskopowe wycięcie nerki marskiej lub wodonerczowej.

Tylko od roku 2017 do naszej praktyki wprowadziliśmy wiele nowych technik, między innymi:

 • laparoskopowe radykalne wycięcie pęcherza moczowego,
 • wszczepienie sztucznego zwieracza cewki moczowej,
 • ureterorenoskopię giętką w leczeniu kamicy nerkowej (RIRS),
 • wycięcie guza pęcherza moczowego laserem holmowym EN-BLOCK,
 • enukleację gruczolaków prostaty laserem holmowym (Ho-LEP),
 • oraz wszczepianie stentów cewkowych i moczowodowych w zwężeniach cewki moczowej lub moczowodu, które nie poddają się innym operacjom naprawczym.

W najbliższym czasie zaczniemy wykonywać operacje naprawcze w zwężeniach cewki moczowej z użyciem błony śluzowej policzka.

Jak większość dużych, wysokospecjalistycznych ośrodków na co dzień zajmujemy się głównie onkologią urologiczną, usuwając nowotwory prostaty, pęcherza moczowego czy nerki techniką laparoskopową z użyciem 55-calowego monitora o rozdzielczości 4K. Zastosowanie najnowocześniejszej technologii znacznie zwiększa dokładność i bezpieczeństwo wykonywanych procedur.

Ponad 90% wykonywanych przez nas operacji to zabiegi endoskopowe i laparoskopowe, tak jak ma to miejsce w najnowocześniejszych Oddziałach i Klinikach w Polsce i na świecie.

Diagnostykę przedoperacyjną, kontrolę pooperacyjną oraz przewlekłe ambulatoryjne leczenie schorzeń układu moczowo-płciowego zapewnia przyszpitalna Poradnia Urologiczna, która od stycznia 2021 roku znajdzie się w budynkach nowo wybudowanej,  i nowoczesnej Polikliniki. Mamy nadzieję w najbliższej przyszłości dołączyć do Programu Lekowego NFZ w leczeniu zaawansowanego raka gruczołu krokowego dzięki czemu będziemy mogli oferować naszym pacjentom najnowocześniejsze leki w chorobie opornej na standardowe leczenie.

')