Historia


11 Listopada 1918 roku jest niewątpliwie jedną z najważniejszych dat w naszej historii. W wyniku trzeciego rozbioru w 1795 roku, I Rzeczpospolita została całkowicie wymazana z mapy świata, ale nie z serc Polaków. 123 lata – tyle czasu upłynęło, zanim znów pojawiła się na mapach Europy. Mimo niewoli, wszystkie warstwy społeczne trwały uparcie przy polskości, nie godząc się na podporządkowanie obcej władzy i kulturze. Nie należy się więc dziwić, że kiedy wybuchła I Wojna Światowa, w której naprzeciw siebie stanęli zaborcy naszych ziem, w sercach rodaków ponownie zatliła się iskra nadziei o wolnej Polsce. Determinacja i wola zwycięstwa połączona z wysiłkiem militarnym jak i dyplomatycznym w końcu przerodziły się w upragniony sukces.

105 lat temu, 11 listopada, zakończyła się I Wojna Światowa, a równocześnie rządząca Królestwem Polskim Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległymi wojskami Józefowi Piłsudskiemu – przywódcy, który w owym czasie był dla Polaków symbolem niezłomnej walki o wolność. Radość z odzyskanej niepodległości była wielka – marzenia rodaków urodzonych i wychowywanych pod zaborami, o niepodległej Polsce, w końcu się ziściły.


Obecnie zaangażowanie patriotyczne nie wymaga od nas ofiary krwi czy dokonywania dramatycznych wyborów pomiędzy życiem prywatnym, a służbą Ojczyźnie. Nie znaczy to jednak, że patriotyzm przestał być aktualny we współczesnym świecie.

Każdy z nas, poprzez codzienną pracę, działalność zawodową i wszelkiego rodzaju aktywność w życiu prywatnym, przyczynia się do budowania trwałych i serdecznych więzi międzyludzkich. Jednocząc się stajemy się jeszcze silniejsi, by służyć wszystkim potrzebującym pomocy, nie tylko medycznej, ale także wsparcia w codziennym życiu oraz oparcia duchowego.

Obchody w 10 WSzKzP SPZOZ w Bydgoszczy

10 listopada br. społeczność Szpitala, zebrała się na uroczystym apelu aby upamiętnić 105. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach sprzed ponad 100 lat jest niewątpliwie silnym bodźcem do jeszcze większego zaangażowania w wykonywanie codziennej misji Szpitala – od dbania o zdrowie po walkę o życie Rodaków.

Powyższemu wydarzeniu towarzyszyło mianowanie na wyższe stopnie wojskowe:

  • kpt. Kamili KOWALCZYK
  • kpt. Cezarego TRZASKOWSKIEGO
  • kpt. mar. Huberta POLAKA
  • st. sierż. Jacka KARCZEWSKIEGO
  • st. kpr. Szymona PLASKATEGO

oraz wręczenie Odznak Pamiątkowych 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Bydgoszczy:

  • ppłk. Tomaszowi KOZIŃSKIEMU
  • płk. w st. spocz. dr. n. med. Markowi GRYZOWI
  • ppłk. rez. dr. n. med. Cezaremu RYBACKIEMU
  • ppłk. rez. dr. n. med. Tomaszowi ŚLOTALE
  • ppłk. w st. spocz. Jerzemu LUBOWIECKIEMU
  • st. chor. szt. Grzegorzowi JAKUBCZAKOWI
  • dr. n. med. Andrzejowi ŁUGOWSKIEMU
  • lek. Stanisławowi KĘSEMU
  • lek. Tadeuszowi JARSKIEMU

Komendant Szpitala oficjalnie pogratulował także ppłk mgr Iwonie MANOS objęcia stanowiska Kierownika Polikliniki.

Fotorelacja:



Dzień wcześniej, tj. 9 listopada br., Komendant Szpitala płk dr n. med. Robert SZYCA uczestniczył w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Departamencie Wojskowej Służby Zdrowia w Warszawie, gdzie poza przyjęciem podziękowań od Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michała WIŚNIEWSKIEGO, został uhonorowany Złotym Medalem „Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny” Ministra Obrony Narodowej oraz Odznaką Pamiątkową Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia.



Certyfikat Akredytacyjny Ministra Zdrowia

Zobacz wszystkie certyfikaty jakości

Kontakt

10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Bydgoszczy

ul. Powstańców Warszawy 5, 85-681 Bydgoszcz

NIP: 554-031-25-10

REGON: 090538318

Pełny kontakt